Grocery Deals for April 4

Money Saving Homeschool Mom's grocery deal of avocados at ALDIs for $0.99.

And the sales continue, for $0.39 cents ALDI avocados anyway. It’s not too late! We plan on swinging by and getting more this week, is especially important seeing how young one has signed up to provide the guacamole for her end of class party. As mentioned in a previous post, whole boneless pork butt roast is $1.49 lb. This has worked well for us as pulled pork, making for great tamales or Barbecue. If you like chicken drumsticks or thighs, and are close to a Sav A Lot, $0.99 cents lb. looks like a pretty good deal, especially if you like pressure canning. However, freezing works well also.

Our first attempt at dry canning dehydrated mushrooms and bell peppers. More is on the way, just need more canning jars. Both are leathery to crisp and tasty as a snack. Still getting the hang of the Foodsaver vacuum. The pineapple and avocados are in the freezer. Will most likely can some of the pineapple but will probably not dehydrate as it’s eaten too fast, like candy.

Dry Can Mushrooms and Peppers
Dry Can Mushrooms and Peppers

Last Day for Aldi Sale

Money Saving HomeSchool Mom Sales

Hurry! Last day for Aldi Grocery sale, Baby Bella Mushrooms 8 oz $0.99 cents, Multi color bell peppers $1.99 for 3, avocados $0.39 cents each, whole Pineapples $1.19 each. Stock up!

Great deals! Easily dehydrate Mushrooms and peppers for later use. Pineapples are yummy dehydrated as well, or frozen or for home canning. Avocados can be frozen for later use.

I have a foodsaver unit I found at a yard sale years ago that still works great, that combined with my new FoodSaver Vacuum Sealer Wide-Mouth Jar Kit with Regular Sealer and Accessory Hose (affiliate link*), I am able to dry can the dehydrated mushrooms and peppers for later use. This method of dry canning is simple, you just vacuum seal the canning jar, this allows for multiple uses of the lid, just repeat the vacuum seal process after opening each time, no mess. Feel free to contact me for questions on this process.

Foodsaver

Starting April 3, Whole Boneless Pork Butt Roasts for $1.49 lb. I usually freeze until ready to use.

*By connecting to affiliate links, I may receive a small percentage of the sale if purchased.

United States Presidents Study Kit

This is a great year to teach the presidents! Make it easy by using this United States Presidents Study Kit.

President Preview

Notebooking pages for each president, presidential portraits, and name cards are included for a fun way to teach the presidents! Use this resource for a memory game, flash cards, or for mini-reports.

Draw or glue a picture of the president onto the president worksheet. Presidential portraits are included for each president.

Create a matching game by printing the presidential portraits and the included name cards. Flip them all over, blank side up, and have students take turns trying to find a match.

After printing the presidential portraits, print the name cards on the back to use as flashcards. The name cards are not in order, as they are designed to print correctly on the back of the presidential portraits.

Have fun teaching the U.S. presidents by using this United States Presidents Study Kit.

6 Ways to Save for the Holidays

For some, the holidays can be a challenge financially. Here are six great ways to make sure you stay on track with your budget.

1. Get free shipping – Every December there is a free shipping day with approximately 1000 merchants with delivery by Christmas Eve. Visit freeshippingday.com for more information.

2. Plan for the extras – Remember to factor in postage and gift wrap when purchase gifts. Don’t forget tape too! Also, a great way to save on wrapping paper is to buy after the holidays for next year.

3. Get discount gift cards – Check out Gift Card Granny or Plastic Jungle to buy gift cards for less than their face value.

4. Pay with cash – It is easier to track your spending when you use cash and it keeps you from overspending because when you’re out of cash, you can’t buy anything more!

5. Chart your spending – Write down each person you want to buy a gift for. Whenever you have purchased a gift for someone, write the item and price next to their name. This helps you remember who you have already bought a gift for as well.

6. Follow Couponing to Christmas – Coupon to Christmas with me by clicking on the Couponing to Christmas icon on my sidebar to the right to see all of the great gift deals!

Happy shopping!

Save

Save

Couponing to Christmas: Giving More, Spending Less

Couponing to Christmas

September and already thinking about Christmas? YES!! I actually started my Christmas shopping back in July with Target’s toy clearance. It is never to early to be thinking about Christmas : )

Couponing is not just about groceries and toiletries. There are coupons available for toys, games, movies and other gifts too! My goal is to keep my entire Christmas gift budget under $100 out of my pocket, and that is shopping for 9 people, including 4 children.

How will I do this? By using coupons, earning gift cards with Swagbucks, and taking surveys.

Coupon to Christmas with me by clicking on the Couponing to Christmas icon on my sidebar to the right to see all of the great gift deals!

 

3 Ways to Cook Up Apples

A local grocery store had Gala apples on sale for $0.37 per pound!! Needless to say I bought about 15 pounds! What do you do with 15 pounds of apples? Here is what we will be eating for weeks to come:

– Apple jelly
– Dried apples
– Apple pies

Now I am sure there are tons more ways to use fresh apples, but these three will best serve us. Here is how to prepare apple jelly, dried apples, and our apple pie recipe.

Apple Jelly
You will need:
1 – Ball No-Sugar Needed Fruit Pectin
1 cup unsweetened apple juice
Fresh apples to yield 4 cups prepared, about 16 medium apples
4-6 Half Pint Jars with Lids and Bands

Optional:
Up to 3 cups sugar
Up to 1 cup honey
Artificial sweetener to taste

Follow instructions inside Ball No-Sugar Needed Fruit Pectin

Dried Apples
You will need a food dehydrator to make these and as many apples as you want!

Peel and core apples. Slice apples in to rings and place onto dehydrator. Turn on dehydrator and let dry overnight. *Tip: It is very important to get all of the peel off the apple because when the peel dries it becomes very sharp and can cut your mouth.

Apple Pie
You will need:
3-4 large apples
1 Tbs. Cinnamon
2-3 packets artificial sweetener
2 uncooked pie crusts
Butter

Peel, core, and dice apples. Toss them in a bowl with cinnamon and sweetener. Pour into bottom pie crust. Top with pats of butter. Lay second pie crust on top and seal edges. Poke top crust with a fork a few times. Bake at 350 degrees for 1 hour.

Save

Check Out the Rebates Page

There is a new feature on Money Saving Homeschool Mom. At the very top under Couponing 101, you will find a page called Rebates. Here I will keep an updated list of all the rebate offers I learn about.

If you know of a rebate not on the list, let me know so we can share it with everyone!

What are YOUR current favorite rebates?

Save

How to Earn Money From Home

I have put together some of the ways I earn money from home. On the menu bar on the homepage, look to the very right and you will find a tab called “Earn Money.”

Money-Bag

I love being able to be a stay at home mom, but there are times when a bit of extra income would come in handy. My number one way I earn from home is by Taking Surveys. I sign up with survey companies and they send me surveys via email.

The surveys vary in value, and you can “cash-out” at different levels with different companies. Some pay by PayPal, while others mail checks.

I also use Cash Back Shopping sites like Ebates and Shop at Home. By going through these sites to get to online retailers, I am able to earn a percentage of my purchase back in cash.

Another way I earn money at home is by using Swagbucks. With Swagbucks, you earn points by finding Swagcodes, taking surveys, and answering daily polls, among other things. When you replace your search engine with Swagbucks, you are also randomly rewarded with points.

The ideas I have listed are by no means exhaustive, just only the ideas that I use. I will also be adding to this by listing more survey companies I use and also explaining a bit about how I earn money by blogging and how you can too!